Регламент роботи Острозької міської ради
УКРАЇНА
ОСТРОЗЬКА МІСЬКА РАДА
РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
(1 сесія, восьме скликання)
РІШЕННЯ
27 листопада 2020 року № 8
Про Регламент Острозької
міської ради VIIІ скликання
Відповідно до статей 140, 141 Конституції України, пункту 1 частини першої статті 26, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Острозька міська рада
вирішила:
- Затвердити Регламент Острозької міської ради VIIІ скликання згідно з додатком.
- Вважати такими, що втратили чинність рішення Острозької міської ради від 04.12.2015 № 13 «Про Регламент Острозької міської ради VII скликання», рішення Острозької міської ради від 19 лютого 2016 року № 96 «Про внесення змін та доповнень до Регламенту Острозької міської ради VII скликання щодо поіменних голосувань та конфлікту інтересів».
- Контроль за виконанням цього рішення доручити постійній комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, законності, правопорядку та зовнішніх зв’язків і секретарю міської ради.
Міський голова
|
Юрій ЯГОДКА |
Додаток
до рішення Острозької
міської ради
від 27.11.20 № 8
РЕГЛАМЕНТ
ОСТРОЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
VIIІ скликання
(зі змінами та доповненнями від 30.07.2021 №318;
від 31.03.2023 №642; від 26.05.2023 №1072, від 28.06.2024 №1641)
РОЗДІЛ І.
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Острозька міська рада – представницький орган місцевого самоврядування
- Острозька міська рада Рівненського району Рівненської області (надалі – Рада) – представницький орган місцевого самоврядування, який наділений правом представляти інтереси Острозької територіальної громади і приймати від її імені рішення та здійснює в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», Європейською хартією місцевого самоврядування, іншими нормативно-правовими актами та цим Регламентом.
- Регламент Ради (надалі – Регламент) встановлює порядок діяльності Ради, скликання сесій Ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень Ради та з інших процедурних питань, порядок роботи сесії Ради, порядок проведення пленарних засідань Ради, порядок затвердження структури виконавчих та інших органів Ради, порядок їх формування, обрання та затвердження посадових осіб Ради, порядок формування та організації роботи постійних комісій, тимчасових контрольних комісій та інших органів Ради, порядок участі депутатських фракцій і груп у роботі та інші процедури, які випливають з повноважень Ради, встановлених Конституцією і законами України.
- Загальний склад Ради – 34 депутати.
- Дотримання даного Регламенту є обов’язковим для всіх депутатів Ради, Острозького міського голови (надалі – Міський голова), органів Ради, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, а також для фізичних осіб.
Стаття 2. Місце проведення та мова ведення засідань Ради
- Рада проводить засідання у сесійній залі Ради (м. Острог, вул. Героїв Майдану, 2) або в іншому місці, визначеному Міським головою або секретарем Острозької міської ради (надалі – Секретар Ради).
- Засідання Ради можуть також проводитися в іншому місці за рішенням Ради, прийнятим на її засіданні більшістю депутатів від загального складу Ради у встановленому цим Регламентом порядку.
- Під час сесії ради депутати, посадові особи місцевого самоврядування, інші доповідачі зобов’язані використовувати державну мову відповідно до вимог Закону України"Про забезпечення функціонування української мови як державної".
- Промовець, що є іноземцем або особою без громадянства, який не володіє українською мовою, може виступати іншою мовою із забезпеченням у разі необхідності перекладу його виступу українською мовою.
Стаття 3. Відкритість і гласність роботи Ради
- Пленарні засідання Ради, засідання постійних комісій, а також тимчасових контрольних та інших комісій Ради є відкритими і гласними, крім випадків, встановлених законами України та цим Регламентом.
- Відкритість засідань Ради забезпечується шляхом акредитації у встановленому порядку представників засобів масової інформації, а також присутності запрошених осіб, почесних гостей і членів територіальної громади у встановленому цим Регламентом порядку на пленарному засіданні Ради та засіданнях її органів.
- Акредитація представників засобів масової інформації, організація висвітлення діяльності Ради, її органів та посадових осіб покладається на апарат Ради та її виконавчого комітету.
- Гласність засідань Ради забезпечується шляхом проведення у залі засідань фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також за рішенням Ради може здійснюватися транслювання засідань через гучномовці за межі будинку Ради, по радіо, телебаченню, інтернету тощо.
- Гласність діяльності Ради також забезпечується через офіційне оприлюднення текстів проектів рішень та прийнятих рішень Ради, звітів тимчасових контрольних комісій шляхом обов’язкового розміщення на офіційному сайті міської ради.
- Право члена територіальної громади бути присутніми на пленарному засіданні може бути обмежено лише за відсутності місця або відповідно до законодавства з метою обмеження протиправних дій із боку конкретного громадянина (вчинення ним бійки, хуліганських дій, поява у нетверезому стані тощо).
- Місця для депутатів Ради відводяться в залі засідань окремо від місць для інших осіб, присутніх на засіданні, і не можуть бути зайняті іншими особами.
- Відкритість та гласність у діяльності Ради забезпечується також через стабільне і прогнозоване функціонування офіційного сайту Ради. При функціонуванні сайту Ради повинно бути забезпечено:
- розміщення діючої редакції Статуту територіальної громади, Регламенту Ради, Регламенту виконавчого комітету Ради;
- технічну можливість у будь-який час доби переглядати, поширювати, копіювати (зберігати) і роздруковувати будь-які матеріали з сайту Ради. При цьому має бути здійснено фіксування дати розміщення, зміни та/або видалення інформації (матеріалів) на сайті, а також особи, яка провела відповідні дії з інформацією;
- розміщення протоколів засідань і рішень Ради та її виконавчого комітету;
- розміщення в порядку визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації» проектів рішень Ради та її виконавчого комітету;
- розміщення інформації про Міського голову, його заступників, Секретаря Ради, депутатів, членів виконавчого комітету, керівників виконавчих органів, яка включатиме основні біографічні відомості, дні та місце прийому, контакти для листування та телефонного зв’язку;
- розміщення інформації про плани роботи Ради, в т.ч. дату, місце і порядок денний засідання Ради та її органів;
- розміщення звітів Міського голови, його заступників, депутатів;
- розміщення інформації про роботу постійних і тимчасових контрольних комісій Ради (текст положення про постійні комісії Ради, персональний склад постійних комісій Ради із зазначенням голови, заступника та секретаря комісії, графік засідань комісій; висновки і рекомендації постійних комісій Ради; звіти про роботу тимчасових контрольних комісій Ради.
- реальна можливість скористатись електронною приймальнею (направити звернення на адресу посадових осіб Ради, депутатів, депутатських фракцій та груп);
- реальна можливість створення електронної петиції та збору підписів у її підтримання (в т.ч. можливість поширення в соціальних мережах).
- Пленарне засідання ради транслюється в мережі Інтернет у режимі реального часу, крім випадків розгляду питань, що містять інформацію з обмеженим доступом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Пленарне засідання ради підлягає відеофіксації з подальшим зберіганням відеозапису засідання не менше п’яти років. Відеозапис пленарного засідання ради оприлюднюється в частині, що транслюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», невідкладно після закінчення засідання, але не пізніше наступного дня після проведення засідання, на офіційному веб-сайті міської ради чи в інший спосіб із забезпеченням відкритого доступу до відеозапису:
Стаття 4. Закриті засідання Ради
- Усі засідання Ради, її виконкому та виконавчих органів є відкритими. У разі необхідності Рада більшістю голосів від її загального складу може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання. Засідання тимчасових контрольних комісій можуть проводитися закрито у порядку визначеному законом.
Стаття 5. Встановлення Державного прапора України та прапора громади
- На будинку Ради встановлено постійно піднятий Державний прапор України.
- На час пленарних засідань Ради у сесійному залі (іншому місці проведення пленарного засідання) встановлюються Державний прапор України та прапор Острозької територіальної громади. Порядок використання прапора громади може встановлюватися за рішенням Ради окремим Положенням.
РОЗДІЛ II.
ДЕПУТАТ РАДИ – ПРЕДСТАВНИК ІНТЕРЕСІВ
ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ. ОРГАНИ РАДИ
Стаття 6. Депутат та його права і обов'язки у Раді, її органах та виборчому окрузі
- Депутат Ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до Ради відповідно до Виборчого Кодексу України. Повноваження депутата Ради починаються в день відкриття першої сесії Ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів міською територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії Ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата Ради або самої Ради.
- Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності Ради та утворюваних нею органів, несе обов’язки перед виборцями, Радою та її органами, виконує їх доручення.
- Депутат Ради зобов’язаний виконувати обов’язки, що покладені на нього діючим законодавством та даним Регламентом, в т.ч. брати участь у роботі Ради, роботі постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень.
- Депутат Ради повинен виконувати свої обов’язки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
- Діяльність депутата висвітлюється на офіційному веб-сайті Ради шляхом розміщення інформації про депутатську діяльність, засоби зв’язку з депутатом, даних про одержані нагороди, подяки і стягнення, статистичні дані про відвідування пленарних засідань, засідань постійних і тимчасових комісій, про дотримання вимог законодавства. Такі відомості повинні розміщатися зусиллями секретаріату Ради.
- Депутат періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями. Проведення звітів депутатів визначається з 01 по 15 лютого наступного за звітним року. Звіт про діяльність за останній рік повноважень ради проводиться з 24 по 29 число місяця, що слідує за місяцем припинення повноважень Ради. Депутат зобов’язаний завчасно подати письмовий звіт для його розміщення на сайті Ради, а також провести звітну зустріч із виборцями в строки вказані вище. Інші процедурні моменти звітування депутата визначаються законодавством або окремим рішенням Ради. Депутату також може розміщати свої звіти в ЗМІ.
- Депутат має право на невідкладний прийом будь-якою службовою особою підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності. Таке право реалізується шляхом безумовної негайної зустрічі відповідної службової особи та депутата. Здійснюючи таке право депутат повинен пред’явити посвідчення та повідомити про бажання зустрітись із службовою особою в порядку невідкладного прийому. Службова особа, до якої з’явився депутат із вимогою невідкладного прийому, зобов’язана перервати усі заплановані справи (оголосити коротку перерву в нараді, перервати службові спілкування, розгляд документів, прийом громадян, тощо) і негайно провести позачерговий прийом депутата для заслуховування його вимог, заяв, скарг чи пропозицій. Депутати повинні використовувати право невідкладного прийому таким чином, щоб такий прийом був зумовлений нагальними та особливо важливими справами, тривав якомога оперативно та не завдавав невиправданих втручань в роботу службової особи. Службові особи, що створили перешкоди (в т.ч. не забезпечили реалізацію прав через відсутність необхідних знань про права депутата місцевої ради у технічних працівників, секретарів, охоронців тощо) у реалізації права на невідкладний прийом, підлягають за наявності достатніх підстав дисциплінарній відповідальності, а також кримінальній відповідальності за ст. 351 КК України.
- Депутат має право порушувати питання про недовіру Міському голові. Це право реалізується через внесення відповідного проекту рішення в порядку визначеному Регламентом. Проект рішення повинен містити чіткі й послідовні мотиви недовіри Міському голові (якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень). Проект рішення про недовіру розглядається на сесії Ради (в постійних комісіях та пленарному засіданні). Повноваження Міського голови можуть бути припинені достроково за рішенням Ради про недовіру Міському голові, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Рішення про недовіру Міському голові підлягає оприлюдненню в засобах масової інформації та на сайті Ради. Рішення про недовіру Міському голові може бути обговорено на громадських слуханнях, що проводяться в порядку визначеному законом та Статутом територіальної громади.
- Депутат має право вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні Ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території. Таке право реалізується через внесення письмової пропозиції депутата до секретаріату Ради із зазначенням звіт та інформація якого органу чи посадової особи пропонується заслухати на пленарному засіданні Ради, також вказується предмет та обсяг звітування і причини такої необхідності. Письмова пропозиція депутата спрямовується до Секретаря Ради, який зобов’язаний підготувати на розгляд найближчої чергової сесії Ради проект рішення про заслуховування звіту чи інформації відповідного органу або службової особи. Секретаріат Ради повідомляє відповідний орган або службову особу про дату і час пленарного засідання, на розгляд якого винесено питання щодо звіту (інформації) цього органу (посадової особи), а також зазначає предмет і обсяг звітування (інформування). Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, на вимогу відповідних органів та посадових осіб місцевого самоврядування керівники розташованих або зареєстрованих на відповідній території підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов'язані прибути на засідання цих органів для подання інформації з питань, віднесених до відання ради та її органів, відповіді на запити депутатів.
- Депутат має право на депутатський запит, депутатське запитання, депутатське звернення.
10.1. Депутатський запит - це підтримана процедурним рішенням Ради вимога депутата до посадових осіб Ради і її органів, міського голови, керівників підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання Ради.
Депутатський запит, який вноситься депутатом Острозької міської ради на
пленарному засіданні Ради повинен бути викладений у письмовій формі не пізніше наступного робочого дня після пленарного засідання.
10.2. Депутатське запитання - це засіб одержання депутатом Ради інформації або роз’яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошена на сесії Ради або дана депутату Ради в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення по ньому не приймається.
10.3. Депутатське звернення - викладена у письмовій формі вимога депутата Ради з питань, пов’язаних з його депутатською діяльністю, до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз’яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
10.4. Порядок розгляду депутатського запиту, депутатського запитання та депутатського звернення встановлюється чинним законодавством України.
Стаття 7. Помічники-консультанти депутата Ради
- Депутат Ради може мати до п'яти помічників-консультантів, які працюють на громадських засадах.
- Персональний підбір кандидатур на посаду помічника-консультанта депутата Ради, організацію їх роботи та розподіл обов'язків між ними здійснює особисто депутат Ради, який несе відповідальність щодо правомірності своїх рішень.
- Умови діяльності та кількість помічників-консультантів депутата Ради визначаються Положенням про помічника-консультанта депутата Ради, яке затверджується Радою.
Стаття 8. Депутатські групи
- Депутати можуть об’єднуватися в депутатські групи для спільної роботи зі здійснення депутатських повноважень, за спільністю проблем, які вони вирішують, або іншими ознаками. Членство депутата Ради в депутатській групі не звільняє його від персональної відповідальності за здійснення своїх депутатських повноважень.
- Депутатська група створюється на установчому засіданні членів групи. Група повинна мати свою назву. Депутатська група може мати свою символіку та має право на розміщення такої символіки на робочих місцях депутатів, які входять до складу групи.
- Технічне і матеріальне забезпечення функціонування депутатських груп здійснює секретаріат Ради. Для роботи депутатських груп виділяються приміщення, що обладнані необхідними меблями та копіювальною технікою, якими депутатські групи користуються почергово відповідно до графіку, погодженого між депутатськими групами.
Стаття 9. Депутатські фракції
- Депутати мають право об’єднатись у депутатську фракцію. Депутатські фракції Ради формуються на партійній основі депутатами Ради.
- Депутат Ради може входити до складу лише однієї депутатської фракції. Депутатська фракція повинна включати в себе не менш як двох членів.
- Депутатська фракція створюється на установчому засіданні членів фракції. Депутатська фракція повинна мати свою назву та символіку. Діяльність депутатської фракції повинна відповідати ідеям та доктринам політичної сили, яку представляють депутати, що входять до складу фракції. Депутатська фракція зобов’язана використовувати символіку політичної сили, яку вона представляє та має право на розміщення такої символіки на робочих місцях депутатів, які входять до складу фракції.
- Технічне і матеріальне забезпечення функціонування депутатських фракцій здійснюється секретаріатом Ради. Для роботи депутатських фракцій виділяються приміщення, що обладнані необхідними меблями та копіювальною технікою, якими депутатські фракції користуються почергово відповідно до графіку, погодженого між депутатськими фракціями.
Стаття 10. Порядок реєстрації та припинення діяльності депутатських фракцій та груп
- Кожна депутатська фракція або група реєструється у секретаріаті Ради. Умовою реєстрації є надходження до секретаріату Ради підписаного особисто кожним депутатом, який увійшов до складу депутатської фракції (групи), письмового повідомлення про сформування депутатської групи/фракції. У письмовому повідомленні зазначаються назва депутатської фракції (групи), її персональний склад та партійна належність членів депутатської фракції (групи), а також прізвища голови депутатської фракції (групи) та її членів. Депутатська фракція (група) зобов’язана інформувати Раду про виникнення змін у складі депутатської фракції (групи).
- Головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів про реєстрацію такої депутатської фракції (групи), її кількісний склад, голову депутатської фракції (групи) та її членів. Депутатська фракція та депутатська група вважаються створеними з моменту оголошення головуючим про це на пленарному засіданні Ради.
- Про вступ до депутатської фракції (групи) нових членів головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів на підставі письмового повідомлення, що підписується головою депутатської фракції (групи) та новими членами фракції (групи).
- Про вихід депутатів з депутатської фракції (групи) головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів на підставі письмової заяви депутата, що виходить з фракції (групи).
- Про виключення депутата з депутатської фракції (групи) головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів на підставі письмового повідомлення, підписаного головою депутатської фракції (групи).
Стаття 11. Права депутатських фракцій та груп
Депутатські групи та фракції мають права, передбачені чинним законодавством, в т.ч. на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні Ради з кожного питання порядку денного сесії Ради та на обов’язкове оголошення перерви у пленарному засіданні Ради перед голосуванням щодо будь-якого конкретного питання (пропозиції, поправки, доповнення) для проведення консультацій та узгодження позиції членів депутатської групи, фракції. Депутатські групи та фракції мають право на пропорційне представництво в постійних комісіях, що означає пропорційне право на зайняття посад голів постійних комісій представниками депутатської групи та фракції.
Стаття 12. Міський голова
- Міський голова є головною посадовою особою Острозької територіальної громади.
- Міський голова очолює виконавчий комітет Ради, головує на засіданнях Ради.
- Повноваження міського голови починаються з часу оголошення міською виборчою комісією на пленарному засіданні Ради рішення про його обрання і закінчуються зі вступом на цю посаду іншої обраної відповідно до закону України особи, крім випадків дострокового припинення його повноважень.
- Повноваження міського голови визначаються ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
- При здійсненні наданих повноважень міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед Острозькою територіальною громадою, відповідальним – перед Радою.
- Міський голова у межах своїх повноважень видає розпорядження та доручення, а також у терміни, передбачені чинним законодавством України, підписує рішення Ради та її виконавчого комітету.
- Міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. За вимогою не 2/3 депутатів Ради міський голова зобов'язаний відзвітувати перед Радою про роботу виконавчих органів Ради у встановлений ними термін.
- Повноваження Міського голови достроково припиняються у випадках і порядку, передбачених чинним законодавством України.
Стаття 13. Секретар ради.
- Секретар міської ради обирається відповідно до пункту 1 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та працює в раді на постійній основі.
- Секретар міської ради здійснює свої повноваження відповідно до чинного законодавства та цього Регламенту.
- Повноваження секретаря міської ради визначаються ч. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 14. Постійні комісії Ради
- Функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначається окремим положенням, яке затверджується Радою.
- Всі інші питання роботи комісії, в т.ч. обрання заступника голови та секретаря, вирішуються відповідною постійною комісією самостійно.
- У складі Ради функціонують такі постійні комісії:
- з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, законності, правопорядку та зовнішніх зв'язків;
- з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту;
- з питань земельних відносин, екології та сільського господарства;
- з питань житлово-комунального господарства, будівництва, архітектури та управління комунальною власністю;
- з охорони здоров’я, гуманітарних і соціальних питань.
- Депутат (окрім Секретаря Ради) зобов’язаний увійти до складу однієї з постійних комісій, брати участь у її роботі. Відмова депутата від входження до постійної комісії та неприйняття участі в роботі постійної комісії є підставами для застосування до депутата стягнень, передбачених Регламентом, а також відкликання депутата. Депутат зобов’язаний поінформувати голову постійної комісії та секретаріат Ради про неможливість бути присутнім на засіданні комісії та вказати відповідні причини.
- Тимчасові контрольні комісії Ради є органами Ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених Радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд Ради. Рішення про утворення тимчасової контрольної комісії Ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу Ради.
- Порядок діяльності тимчасової контрольної комісії та строк її повноважень визначаються рішенням Ради про створення такої комісії. Роботу тимчасових контрольних комісій забезпечує секретаріат Ради.
- За рішенням Ради можуть створюватись інші комісії у порядку, визначеному чинним законодавством України.
- Засіданняпостійноїкомісії транслюється в мережі Інтернет у режимі реального часу та підлягає відеофіксації з подальшим зберіганням та оприлюдненням відеозапису засідання на умовах і в порядку, визначених частиною вісімнадцятою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються відкритим поіменним голосуванням більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії, в яких зазначаються результати поіменного голосування, підписуються головою і секретарем комісії. Проекти порядку денного засідань постійної комісії ради, висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Стаття 15. Порядок відкликання голів та членів постійних комісій
- Голова постійної комісії може бути у будь-який час відкликаний Радою. Вмотивовані пропозиції про відкликання голови постійної комісії Ради вносяться:
1.1. За рішенням відповідної постійної комісії Ради, прийнятим на її засіданні (без врахування голосу самого голови постійної комісії);
1.2. За ініціативою не менш як третини депутатів від загального складу Ради.
- Якщо питання про відкликання порушено за рішенням постійної комісії, Рада заслуховує доповідь з цього питання одного з членів комісії, визначеного нею. Голова постійної комісії доповідає про свою діяльність на цій посаді та організацію і стан справ з питань, віднесених до його компетенції. Рішення Ради про відкликання голови постійної комісії повинно містити відомості про причини відкликання.
- Голова постійної комісії вважається відкликаним у випадку прийняття про це рішення Ради, що приймається більшістю від загального складу Ради. Відкликаний голова постійної комісії стає членом цієї комісії, якщо ним не подано заяву про входження до іншої постійної комісії. Рада зобов’язана розглянути питання обрання нового голови постійної комісії та прийняти рішення.
- Питання про обрання депутата в іншу комісію можуть бути ініційовані за згоди конкретного депутата Міським головою, головою депутатської фракції (групи), до якої входить депутат, головою постійної комісії та самим депутатом. За рішенням Ради депутат може бути обраний в іншу постійну комісію. Рішення про внесення змін до складу постійної комісії приймається більшістю від загальної складу Ради.
Стаття 16. Робочі органи сесії Ради
- Робочими органами сесії Ради можуть бути лічильна комісія та редакційна комісія, що обираються з числа депутатів Ради шляхом прийняття процедурного рішення.
- З метою проведення таємного голосування на підставі цього Регламенту та у відповідності до чинного законодавства створюється лічильна комісія для підрахунку голосів депутатів.
- Лічильна комісія формується за пропозиціями головуючого, депутатських фракцій, депутатських груп та депутатів.
- Лічильна комісія обирається Радою у складі трьох осіб. До складу лічильної комісії мають право увійти представники кожної депутатської фракції (групи). Підрахунок голосів при обранні першої лічильної комісії здійснюється головуючим.
- Лічильна комісія обирає зі свого складу голову, заступника та секретаря. Засідання лічильної комісії проводяться гласно і відкрито, крім випадків таємного голосування. У роботі лічильної комісії не можуть брати участь депутати, кандидатури яких включені до бюлетенів для таємного голосування. Рішення лічильної комісії приймається більшістю голосів членів комісії.
- Для узгодження текстів рішень, заяв, звернень, які приймаються Радою, Рада може сформувати редакційну комісію. Редакційна комісія обирається Радою процедурним рішенням за пропозицією головуючого із числа депутатів та з включенням до її складу відповідних фахівців. У роботі редакційної комісії можуть брати участь автори проекту рішення (заяви, звернення).
- Редакційна комісія формується на випадок роботи із особливо складними текстами. В усіх інших випадках оформлення кінцевої редакції рішень Ради покладається на секретаріат Ради.
- Редакційна комісія оформляє остаточну редакцію проекту прийнятого рішення (заяви, звернення) та вносить на розгляд Ради. Цей примірник підписується уповноваженим членом комісії не пізніше наступного дня після пленарного засідання.
Стаття 17. Секретаріат Ради
- Секретаріат міської ради (надалі – секретаріат Ради) є виконавчим органом міської ради, що здійснює організаційне, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Ради, її органів, депутатів, сприяє здійсненню Радою взаємодії з її виконавчими органами, здійснює контрольні функції, передбачені цим Регламентом.
- Діяльність секретаріату Ради безпосередньо координує Секретар Ради.
- Функції секретаріату Ради виконує організаційний відділ апарату Ради та її виконкому у частині організаційного та інформаційного забезпечення діяльності ради. У частині її технічного, інформаційного та аналітичного забезпечення (оприлюднення проектів рішень, схвалених рішень міської ради, результатів поіменного голосування, протоколів засідань ради та її постійних комісій) – відділ внутрішньої політики та інформації спільно з іншими виконавчими органами Ради в установленому порядку.
Стаття 18. Виконавчі органи Ради
- Виконавчі органи Ради утворюються Радою для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених чинним законодавством.
- Виключною компетенцією Ради є утворення виконавчого комітету Ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск у встановленому законодавством порядку.
- В порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», за пропозицією Міського голови Рада затверджує структуру виконавчих органів Ради, загальну чисельність апарату Ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання.
- Кандидатури членів виконавчого комітету вносить на розгляд Ради Міський голова. Кандидатури на обрання та звільнення заступників міського голови можуть виносити міський голова, постійні комісії, депутати, виконавчий комітет Ради.
- В обговоренні кандидатур на посади заступників міського голови, членів виконкому можуть брати участь тільки депутати Ради.
- Рада приймає процедурне рішення про голосування щодо кожної кандидатури окремо чи списком. Якщо запропонована Міським головою кандидатура (кандидатури) до складу виконавчого комітету не отримала підтримки необхідної більшості депутатів, Міський голова представляє Раді кандидатуру, щодо якої проводиться нове голосування.
- Виконавчі органи Ради підзвітні та підконтрольні Раді, здійснюють повноваження, які визначені чинним законодавством та окремим рішенням про розмежування повноважень між виконавчими органами Ради.
- Староста є посадовою особою місцевого самоврядування, який представляє інтереси сільських населених пунктів, на які поширюються їхні повноваження. Староста вчиняє свою діяльність, в тому числі, на підставі цього Регламенту. Староста за посадою є членом виконавчого комітету Острозької міської ради, входить до його складу.
РОЗДІЛ ІII.
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ РАДИ.
ПРОВЕДЕННЯ ЧЕРГОВИХ ТА ПОЗАЧЕРГОВИХ СЕСІЙ РАДИ
Стаття 19. Сесійна форма роботи Ради
- Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія Ради – це форма роботи Ради як представницького органу, яка складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій Ради.
- Сесії можуть скликатися чергові та позачергові.
Стаття 20. Перше пленарне засідання Ради
- Перед початком першого пленарного засідання міська територіальна виборча комісія за участю працівників секретаріату Ради здійснює реєстрацію новообраних депутатів, які прибули для участі в пленарному засіданні. Під час реєстрації депутату надаються:
- тексти Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад»;
- регламент Острозької міської ради попереднього скликання;
- перелік діючих постійних комісій Ради та положення про них;
- список посадових осіб ради та номери їх службових телефонів.
- Перше пленарне засідання першої сесії новообраної міської ради відкриває голова міської територіальної виборчої комісії і веде його до моменту визнання повноважень депутатів міської ради нового скликання та новообраного міського голови.
- Голова міської територіальної виборчої комісії інформує міську раду про результати голосування і підсумки виборів депутатів та міського голови. Інформація голови міської територіальної виборчої комісії береться до уваги. Після оголошення інформації про результати і підсумки виборів депутатів міської ради та міського голови, Міський голова приступає до подальшого ведення пленарного засідання.
Стаття 21. Відкриття та закриття сесії Ради
- Перед відкриттям кожного пленарного засідання секретаріатом Ради проводиться реєстрація депутатів особисто з підтвердженням своєї присутності власноручним підписом. Дані цієї реєстрації є підставою для відкриття засідання. Депутат зобов’язаний брати особисту участь в пленарному засіданні Ради. У випадку неможливості прибути на пленарне засідання Депутат зобов’язаний поінформувати секретаріат Ради та вказати відповідні причини. Відкриття сесії Ради оголошується головуючим на початку першого пленарного засідання. Після відкриття оголошується, яка кількість депутатів прибула на пленарне засідання, а також оголошуються прізвища відсутніх депутатів (кожного окремо) із зазначенням причин відсутності. Якщо причина відсутності є невідомою, то вважається що депутат відсутній без поважних причин.
- При відкритті та після закриття сесії виконується Державний гімн України. Усі присутні в залі пленарних засідань зобов’язані стояти під час виконання Держаного гімну України, присутні повинні співати гімн або зберігати тишу.
- Сесія закривається після розгляду усіх питань порядку денного, у тому числі шляхом перенесення розгляду окремих питань на наступну сесію Ради. Сесія не може бути закрита, якщо Рада не вичерпала порядок денний.
Стаття 22. Скликання чергових та позачергових сесій Ради
- Чергові сесії скликаються, як правило, в останню п’ятницю місяця. У разі, якщо на останню п’ятницю місяця припадає святковий або неробочий день, то сесія Ради переноситься на наступну п’ятницю.
- Рішення про скликання чергової сесії повідомляється депутатам не пізніше як за 10 днів до сесії, у виняткових випадках – не пізніше як за день до сесії.
- Мотивовані пропозиції про скликання позачергової сесії Ради, підписані ініціаторами у встановленому порядку, надсилаються Секретарю Ради з визначенням питань і з проектами документів, розгляд яких пропонується.
- Розпорядження про місце і час проведення та порядок денний пленарних засідань доводиться секретаріатом Ради до відома кожного депутата, зазвичай, у електронній формі (шляхом надсилання повідомлення на електронну пошту депутата), або в інший можливий спосіб, а також здійснюється повідомлення через засоби масової інформації та офіційний сайт Ради.
Стаття 23. Порядок денний сесії Ради
- Порядок денний сесії Ради формує Міський голова після проведення консультацій з головами постійних комісій Ради та відповідно до:
1.1. затвердженого Радою плану роботи Ради;
1.2. пропозицій Секретаря Ради;
1.3. пропозицій депутатських фракцій, постійних комісій, депутатів;
1.4. пропозицій виконавчого комітету;
1.5. пропозицій, внесених у порядку місцевих ініціатив та громадських слухань.
- Не рідше одного разу на квартал до порядку денного обов’язково вноситься питання про заслуховування інформації:
2.1 про роботу виконавчого комітету та структурних підрозділів міської ради;
2.2 про виконання бюджету та рух коштів у позабюджетних фондах;
2.3 про роботу комунальних підприємств та рух коштів на їх рахунках.
- Не рідше одного разу на рік вносяться питання про роботу постійних або тимчасових контрольних комісій та про виконання рішень і доручень Ради.
- Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами цього Регламенту.
Стаття 24. Суб'єкти права внесення пропозицій щодо питань на розгляд міської ради (ініціатори).
- Пропозиції щодо питань на розгляд Раді можуть вносити суб’єкти владних повноважень, визначених законодавством, а також громадяни України – члени територіальної громади в порядку, визначеному законодавством, статутом громади та рішеннями ради.
- Ініціатор внесення є автором проекту рішення (незалежно від того хто технічно підготував проект). Ініціатор внесення має право на визначення (заміну) доповідача (доповідати самостійно, або доручити на власний розсуд це будь-який іншій особі). Підставою для розгляду питання в Раді, залежно від того, хто із суб'єктів є ініціатором, можуть бути:
- розпорядження міського голови;
- звернення постійної комісії до міського голови;
- письмове звернення депутата (депутатів) до міського голови;
- письмове звернення депутатської групи, фракції до міського голови, підписане її керівниками;
- рішення виконавчого комітету ради про внесення питання на розгляд міської ради;
- протокол проведених відповідно до вимог Статуту територіальної громади загальних зборів громадян, на яких прийнято рішення про місцеву ініціативу;
- рішення (резолюції) громадських слухань.
Стаття 25. Підготовка питань, що вносяться на розгляд Ради
- Підготовку питань, що вносяться на розгляд Ради, організовує Секретар Ради.
- Не пізніше як за 10 робочих днів до розгляду на пленарному засіданні з метою прийняття проекту рішення, автор проекту рішення з відповідними погодженнями подає друкований примірник проекту в загальний відділ виконкому міської ради разом з листом-клопотанням про внесення до порядку денного даного питання. У електронному форматі автор проекту подає проект рішення у відділ внутрішньої політики та інформації та в організаційний відділ, крім обумовлених Регламентом випадків термінового розгляду питань.
Вимоги цієї частини щодо строку оприлюднення не застосовуються до проектів рішень Острозької міської ради, спрямованих на надання адміністративних послуг, якщо це призведе до порушення встановленого законом строку надання відповідної адміністративної послуги.
- За потреби до проекту рішення додається пояснювальна записка, в якій вказується:
- характеристика стану речей в галузі, яку врегульовує це рішення;
- потреба і мета прийняття рішення;
- прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення;
- механізм виконання рішення;
- порівняльна таблиця змін (у випадку, якщо проектом рішення пропонується внести зміни до існуючого рішення ради).
У випадку, якщо проектом рішення пропонується скасувати існуюче рішення Ради, до проекту рішення додається копія такого рішення Ради.
- Друкований примірник проекту рішення повинен мати такі реквізити: на лицевій стороні бланку рішення Ради – назва рішення; нижче – текст проекту рішення; у верхньому правому куті лицьової сторони бланку – дата та номер реєстрації проекту в секретаріаті Ради. Примірники проектів рішень, які тиражуються для попереднього ознайомлення депутатами Ради, повинні містити помітку «Проект».
- Текст проекту рішення повинен складатися з таких частин:
5.1. мотивуючої, в якій містяться посилання на закон, інший нормативний акт, обставини, якими викликана необхідність прийняття рішення;
5.2. резолютивної, в якій конкретно і чітко формулюються рішення, виконавці поставленого завдання;
5.3 заключної, в якій вказана постійна комісія, на яку покладається контроль за виконанням рішення, а також вказівка про набуття чинності рішення у випадку більш пізнього набуття чинності та спосіб його оприлюднення.
- Відділ з питань внутрішньої політики та інформації невідкладно оприлюднює на веб-сайті Ради проект рішення після його надходження, але не пізніше ніж протягом двох робочих днів.
- Проект рішення повинен мати погоджувальні підписи (візи). Проект рішення після його реєстрації проходить візування в:
7.1. Секретаря Ради;
7.2. Заступника міського голови, відповідно до розподілу обов’язків;
7.3. голів відповідних постійних комісій;
7.4 керівника виконавчого органу чи інших посадових осіб, до компетенції яких належить дане питання.
7.5. автора проекту;
7.6. відділі з юридичної роботи.
7.7. головного спеціаліста (уповноваженого з антикорупційної діяльності);
- Візи проставляються на зворотній стороні першого примірника останнього аркуша проекту рішення і розміщуються таким чином: ліворуч - назва посади, праворуч - підпис і розшифрування підпису, знизу під розшифруванням підпису - дата візування. У проектах рішень, що підготовлені та вносяться міським головою, виконавчим комітетом, постійною комісією, під візами у нижньому лівому кутку проставляються прізвище та службовий телефон виконавця проекту рішення.
- Візування проекту рішення є обов'язковим. При наявності у того, хто візує, зауважень і пропозицій, вони викладаються на окремому аркуші (або тексті проекту рішення) у формі зауважень до проекту рішення або окремої думки. Суб’єкти внесення проектів рішення зобов’язані подавати проект рішення із погоджувальними підписами (візами), отримання погоджувальних підписів (віз) є обов’язком Автора проекту. Проекти рішень, підготовлені Міським головою, Секретарем Ради, постійними комісіями, депутатами, візують виконавці, Секретар Ради та працівник відділу з юридичної роботи. У випадках, коли Авторами проекту рішення є депутати, депутатські фракції (групи) або постійні комісії – отримання погоджувальних підписів (віз) здійснюється секретаріатом Ради.
- Друкування та розмноження проектів рішень та інших матеріалів сесії проводиться з примірника, підготовленого відповідно до вимог Регламенту.
- Не пізніше як за сім днів до відповідного пленарного засідання, а у виняткових випадках – не пізніше як за день до пленарного засідання секретаріат Ради забезпечує можливість ознайомлення депутатів з проектами рішень та пояснювальних записок, шляхом надання (передання або надсилання на електронну пошту) копій проектів рішень. Не пізніше як за чотири дні до відповідного пленарного засідання секретаріат Ради забезпечує ознайомлення депутатів із обґрунтовуючими матеріалами (довідкові, інформаційні, експертні та інші додаткові матеріали, висновок відділу з юридичної роботи про відповідність проекту рішення чинному законодавству України, рекомендації профільних постійних комісій Ради; висновки виконавчих органів Ради (відділів, управлінь, служб), пропозиції депутатів, постійних комісій, якщо такі надійшли, таблиця «Критичні зауваження до проекту» тощо. Обґрунтовуючі матеріали, в т.ч. проекти Програм Ради, інші друковані матеріали (понад 5 аркушів) надсилаються секретаріатом Ради на електронну пошту депутатів, а у разі її відсутності чи особистого звернення депутата надаються у паперовому вигляді. Не пізніше двох днів до пленарного засідання секретаріат Ради готує депутату робочу теку пленарного засідання, яка повинна містити порядок денний засідання, проекти рішень та пояснювальні записки до них, рекомендації постійних комісії.
Стаття 26. Попереднє обговорення проектів рішень
- Секретар Ради забезпечує попереднє обговорення постійними комісіями, науковцями, громадськістю та оприлюднення проектів рішень, що виносяться на розгляд Ради, шляхом розміщення їх на сайті Ради, із обов’язковим виконанням вимог Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
- Узагальнення зауважень і пропозицій до проекту рішення, вироблення кінцевої редакції покладається на ініціаторів проекту і можуть бути додатково розглянуті на спільних засіданнях постійних комісій Ради.
- Зауваження, висновки та пропозиції подаються у письмовій формі.
- Поправки та пропозиції до проектів рішень зводяться у порівняльну таблицю (яка має назву «Критичні зауваження до проектів рішень»), для розгляду на пленарному засіданні.
- Прискорений розгляд проекту рішення допускається за дорученням Міського голови чи Секретаря Ради, якщо проект рішення поданий не пізніше як за три дні до сесії. Міський голова або Секретар Ради дають відповідні доручення секретаріату Ради та профільній постійній комісії із зазначенням строку їх виконання.
- Винесенню питання на розгляд пленарного засідання Ради передує його підготовка у відповідних комісіях Ради.
Стаття 27. Пленарні засідання Ради
- Пленарні засідання є складовою сесії Ради. При неможливості розглянути порядок денний протягом одного пленарного засідання, рішенням Ради розгляд питань порядку денного розбивається на два і більше пленарних засідання.
- На початку пленарного засідання Рада визначає порядок роботи. Пленарне засідання Ради відбувається в такому порядку:
- реєстрація депутатів та повідомлення про відсутність;
- вступне слово головуючого про відкриття сесії Ради;
- затвердження порядку денного та регламенту роботи сесії;
- вирішення процедурних питань проведення сесії;
- обговорення питань порядку денного та голосування по них;
- розгляд питання порядку денного „Різне”;
- закриття сесії Ради.
- Відкриває, веде і закриває пленарні засідання Ради Міський голова, а в разі його відсутності ці функції відповідно до чинного законодавства виконує Секретар Ради або обраний депутатами головуючий на засіданні. Відкриття сесії Ради оголошується головуючим засідання на початку першого пленарного засідання. Процедурним рішенням Ради може оголошуватися перерва.
- Робочий день пленарних засідань Ради починається о 10 або 11 годині й триває до 18 години, з обідньою перервою з 13.00 до 14.00 години, а також з післяобідніми 30-ти хвилинними перервами через кожні півтори години засідання.
Стаття 28. Правомочність пленарних засідань Ради
- Пленарне засідання є правомочним за умови участі у ньому більше половини від загального складу Ради (18 депутатів). Участь депутатів у пленарному засіданні визначається за їх підписами при реєстрації. Дані щодо присутності оголошуються головуючим на початку засідання.
- У разі відсутності необхідної кількості депутатів головуючий за згодою голів фракцій (груп) може перенести початок пленарного засідання на годину для виклику відсутніх депутатів або перенести проведення засідання на інший, встановлений ними день, але не більше, ніж на два тижні.
Стаття 29. Права та обов’язки головуючого на пленарному засіданні Ради
- Головуючий на засіданні Ради:
1.1 відкриває, закриває та веде засідання, оголошує перерви у засіданнях Ради;
1.2 виносить на обговорення проекти рішень Ради, оголошує їх повну назву, ініціаторів внесення та наявність письмових пропозицій та поправок;
1.3 інформує про матеріали, що надійшли на адресу Ради;
1.4 організовує розгляд питань;
1.5 повідомляє списки осіб, які записалися для виступу;
1.6 надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу, запитань, оголошує наступного промовця, називаючи ім’я, прізвище та посаду відповідної особи;
1.7 створює рівні можливості депутатам для участі в обговоренні питань;
1.8 ставить питання на голосування, оголошує його результати;
1.9 неухильно дотримується даного Регламенту та забезпечує його дотримання всіма присутніми на засіданні;
1.10 робить офіційні повідомлення, а також ті, які вважає за необхідне оголосити;
1.11 вживає заходи для підтримання порядку на засіданні;
1.12 здійснює інші повноваження, що випливають з цього Регламенту.
- Під час виступів на засіданні Ради головуючий не має права коментувати чи давати оцінки щодо промовців та їх виступів, за винятком випадків, зазначених у цьому Регламенті.
- Головуючий на засіданні може доручити іншим особам озвучення документів, пропозицій щодо обговорюваного питання.
- З питань, підготовлених відповідною комісією Ради або депутатською фракцією (групою), озвучення документів, пропозицій від комісії, фракції, групи здійснюється визначеним комісією доповідачем.
Стаття 30. Затвердження порядку денного і внесення до нього змін. Послідовність розгляду питань порядку денного
- Проект порядку денного оголошується головуючим на початку пленарного засідання Ради, він приймається за основу більшістю від присутніх на пленарному засіданні Ради. Пропозиції про зміни та доповнення до проекту порядку денного (виключення окремих питань, зміна черговості їх розгляду) ставляться головуючим на голосування у порядку їх надходження. Рішення по пропозиціях про зміни і доповнення до порядку денного ухвалюється більшістю від присутніх на пленарному засіданні.
- Порядок денний приймається в цілому більшістю депутатів, присутніх на пленарному засіданні. В разі неприйняття порядку денного в цілому, головуючий проводить голосування по кожному пункту окремо.
- Питання порядку денного пленарного засідання розглядаються у тій послідовності, в якій їх включено до порядку денного засідання.
- Перехід до розгляду чергового питання порядку денного оголошується головуючим на засіданні. Він повідомляє про назви і редакції проектів, документів (у тому числі й альтернативних), які підлягають розгляду, та про порядок розгляду питання.
- Головуючий на засіданні може об'єднати обговорення кількох пов'язаних між собою питань порядку денного засідання. Якщо з цього приводу виникають заперечення депутатів, відповідне процедурне рішення приймається Радою.
- Перед розглядом питання порядку денного головуючий на засіданні може робити повідомлення Раді, які вважає доцільними; у термінових випадках такі повідомлення він може робити і в ході засідання, але не перериваючи виступу промовця або процедуру голосування.
- Перед закриттям пленарного засідання головуючий на засіданні уточнює час проведення наступного пленарного засідання Ради. Питання, не розглянуті на поточному пленарному засіданні, підлягають розгляду на наступному пленарному засіданні у визначеній послідовності.
- Послідовність розгляду питань порядку денного головуючий може змінити лише за процедурним рішенням Ради. В ході пленарного засідання Рада має право повернутись до внесення змін до порядку денного, таке повернення здійснюється за процедурним рішенням Ради за пропозицією депутата, депутатської фракції (групи).
Стаття 31. Виступи, доповіді (співдоповіді), запитання
- Доповіді та співдоповіді, як правило, виголошуються з трибуни; пропозиції, поправки та запитання виголошуються, як правило, з місця.
- Якщо головуючий на засіданні не представив промовця під час надання йому слова, промовець представляється на початку виступу, а у разі виступу від депутатської фракції (групи) чи постійної комісії Ради зазначає їх назву.
- Запитання доповідачам можуть ставити депутати та Міський голова. Запитання повинні бути чіткими, зрозумілими і, по можливості, короткими. Забороняється використовувати надане для запитання слово для здійснення виступу.
- Після закінчення запитань до доповідача (співдоповідачів), головуючий пропонує депутатам виступити з обговорюваного питання. На засіданні він може надати слово для виступу і у разі усного звернення депутата, якщо у цьому виникла потреба. Проголошення виступів здійснюється, як правило, з місця. Особам, які проголошують виступи, запитання не ставляться, зміст виступів не коментується.
- На пленарному засіданні ніхто не може виступати без дозволу головуючого. Головуючий на засіданні надає слово депутатам з дотриманням черговості. Головуючий на засіданні за погодженням з Радою може встановити іншу черговість виступаючих.
- Кожна з фракцій (груп) має гарантоване право на запитання доповідачу, а також на виступ уповноваженого представника з питання чи пропозиції, які мають ставитися на голосування. Головуючий на засіданні надає слово уповноваженим особам депутатських фракцій (груп) для висловлення узагальнених позицій фракції (групи).
- Депутату, який вніс пропозицію чи поправку, на його прохання, надається слово для виступу. Окрім цього, депутати мають право на запитання та виступ з приводу внесеної пропозиції чи поправки.
- За процедурним рішенням Ради головуючий може також надати слово для виступу з обговорюваного питання:
- заступникам Міського голови, керівникам структурних підрозділів виконавчих органів Ради;
- особам, що присутні на засіданні.
- В обов’язковому порядку, без ухвалення процедурного рішення Ради, слово для виступу в обговоренні надається за їх проханням:
- представнику ініціативної групи, якою внесено на розгляд Ради проект рішення в порядку місцевої ініціативи;
- особі, уповноваженій для виступу громадськими слуханнями під час розгляду Радою пропозицій громадських слухань;
- представнику ініціативної групи при вирішенні питань про створення органів самоорганізації населення;
- головам об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, квартальних, вуличних, будинкових комітетів;
- головам батьківських комітетів навчальних закладів;
- почесним громадянам міста;
- народним депутатам України, депутатам обласної ради.
- Депутат у будь-який момент може відмовитися від свого виступу, передати своє право на виступ іншому депутатові або помінятися з ним чергою, повідомивши про це головуючого. У разі відсутності депутата у момент надання йому слова вважається, що він відмовився від слова, якщо він не передав свого права на виступ іншому депутату.
- Депутат, ім’я якого було згадано під час виступу, має право на беззаперечне проголошення репліки. Депутатська фракція (група), назва якої була згадана під час виступу, має беззаперечне право на виступ свого представника з реплікою.
Стаття 32. Вимоги до виступів на пленарному засіданні Ради
- Промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово, та дотримуватися тривалості часу, наданого для виступу. За звичайних обставин виступ промовця не переривається.
- Депутат (крім головуючого, Секретаря Ради, голів постійних комісій Ради, представника від депутатської фракції (групи), доповідача) може виступити на засіданні Ради з одного й того ж питання чи пропозиції, які будуть ставитися на голосування, тільки один раз, не враховуючи внесення поправок у ході засідання. Повторно слово депутату може надаватися тільки у разі необхідності процедурним рішенням Ради, прийнятим без обговорення.
- Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно. Головуючий на засіданні оголошує письмові запитання. Депутат, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його, а також оголосити, чи задоволений він відповіддю.
- Якщо депутат вважає, що виступаючий або головуючий на засіданні неправильно тлумачать його слова або дії, він може звернутися до головуючого з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень. Слово надається відразу після звернення.
Стаття 33. Тривалість виступів на пленарному засіданні
- Головуючий надає слово для виступу наступної тривалості:
- для доповіді – 15 хвилин;
- співдоповіді – 10 хвилин;
- заключного слова – 5 хвилини;
- тим, хто виступає в обговоренні – 3 хвилини;
- для повторних виступів (але не більше двох разів з одного питання), за процедурним рішенням ради – 2 хвилини;
- в обговоренні процедурою скороченого обговорення – 2 хвилини;
- для виступів щодо постатейного голосування проектів рішень – 2 хвилини;
- для виступів запрошених осіб, заступників міського голови, керівників структурних підрозділів виконавчих органів Ради, за процедурним рішенням Ради, – до 3 хвилин;
- для виступів у «Різному» – 4 хвилини;
- для виступів щодо кандидатур, процедури та з мотивів голосування, запитань, внесення пропозицій і поправок – 2 хвилини;
- для надання пояснень депутату, який вважає, що виступаючий або головуючий неправильно тлумачать його слова або дії – 2 хвилини;
- для внесення депутатського запиту – 2 хвилини на кожен запит;
- для внесення депутатського запитання – 1 хвилина;
- для проголошення репліки – 1 хвилина.
- Головуючий може надати промовцю триваліший час, якщо ніхто з присутніх депутатів не заперечує. При наявності заперечень, триваліший час може надаватися за прийнятим без обговорення процедурним рішенням. Якщо виступ промовця був перерваний, наданий для виступу час продовжується на відповідний час.
Стаття 34. Перерви для узгодження позицій фракцій (груп)
- Після обговорення питання порядку денного до початку голосування депутатська фракція (група) має беззаперечне право на перерву для узгодження позицій. Така перерва надається головуючим без прийняття процедурного рішення Ради тривалістю, про яку просить ініціатор, але не більше 20 хвилин. Перерва надається на вимогу голови (за його відсутності заступника голови) депутатської фракції (групи).
Стаття 35. Закінчення обговорення питань
- Після закінчення обговорення головуючий повідомляє депутатів про перехід до голосування, виголошуючи: «Переходимо до голосування».
- З моменту виголошення такого заклику головуючого, надавання слова заборонено, слово може надаватися тільки щодо процедурних питань способу чи порядку голосування.
- Якщо протягом 20 секунд не надійшло пропозицій щодо зміни способу і порядку голосування, головуючий закликає до голосування, виголошуючи заклик: «Голосуємо».
Стаття 36. Види та способи голосування
- Рішення Ради приймаються відкритим або таємним голосуванням у порядку, визначеному цим Регламентом та законом.
- Відкрите голосування здійснюється в режимі поіменного голосування одним із способів:
- за допомогою системи електронного голосування з фіксацією результатів голосування та відображенням на екранах у сесійній залі;
- шляхом підняття рук або проголошення свого рішення (в ході голосування головуючий оголошує в алфавітному порядку прізвища депутатів. Депутат, прізвище якого оголошено, встає і заявляє про свою позицію “за”, “проти”, “утримався”) по кожному питанню порядку денного в разі відсутності технічної можливості голосування за допомогою системи електронного голосування.
Стаття 37. Таємне голосування
- Таємне голосування проводиться за процедурним рішенням Ради або у випадках прямо передбачених чинним законодавством України, шляхом заповнення бюлетенів та проведення подальшого підрахунку волевиявлення.
- Організацію таємного голосування бюлетенями та підрахунок голосів забезпечує лічильна комісія. Порядок проведення таємного голосування лічильна комісія доводить до відома всіх депутатів.
- Лічильна комісія перед початком голосування готує список депутатів, організовує виготовлення бюлетенів, перевіряє наявність кабін для голосування, опечатує скриньки для таємного голосування, забезпечує умови для повного додержання таємності голосування.
- Кожному депутату членами лічильної комісії видається один бюлетень за списком депутатів після пред'явлення посвідчення депутата Ради. У списку депутатів про видачу бюлетенів для таємного голосування ставиться підпис депутата. У відповідному місці бюлетеня ставиться печатка ради та підпис голови лічильної комісії. Заповнення бюлетенів проводиться депутатом у кабіні для таємного голосування. Після закінчення голосування лічильна комісія розкриває скриньки для таємного голосування і підраховує голоси.
- Недійсними вважаються бюлетені невстановленого зразка, в яких залишено дві та більше кандидатури, а також ті, в яких неможливо з'ясувати волевиявлення депутата. Прізвища, додатково вписані до бюлетенів, при підрахунку голосів не враховуються.
- Кандидат вважається обраним, призначеним чи затвердженим, якщо в результаті таємного голосування він отримав більше половини голосів депутатів від загального складу ради.
- Якщо в бюлетень для таємного голосування внесено більше двох кандидатур і жоден кандидат не одержав при першому голосуванні необхідної більшості, проводиться повторне голосування щодо двох кандидатур, які одержали найбільшу кількість голосів. Якщо кожен з кандидатів не набрав потрібної кількості голосів, то вони не мають права висувати свої кандидатури на цю ж посаду повторно.
- У разі виявлення лічильною комісією порушення порядку голосування за процедурним рішенням Ради проводиться повторне голосування.
- Про результат таємного голосування бюлетенями лічильна комісія складає протокол, який підписують всі члени комісії. Протокол лічильної комісії про результати голосування затверджується Радою відкритим нефіксованим голосуванням.
Стаття 38. Порядок голосування та прийняття рішення Ради
- Рішення Ради з будь-якого питання після його обговорення приймається на її пленарному засіданні у такій послідовності:
- проект рішення ставиться на голосування за основу;
- після цього ставляться на голосування, у порядку надходження, усі зміни та доповнення, що надійшли під час обговорення проекту;
- проект рішення ставиться на голосування в цілому як рішення з урахуванням змін та доповнень, підтриманих більшістю депутатів від загального складу Ради.
- Головуючому заборонено ставити рішення на голосування в цілому без його попереднього голосування за основу, за відсутності мовчазної згоди Ради. Голосування за основу та в цілому можливе виключно у випадку, коли на пропозицію головуючого або депутата проект рішення поставити на голосування за основу і в цілому не надійшло жодного заперечення Ради.
- У випадку, якщо Рада прийняла рішення за основу, головуючий пропонує розглянути пропозиції та доповнення до тексту проекту рішення. Можливе прийняття рішення Ради спочатку по пунктах, розділах, а потім – в цілому.
- Усі пропозиції, поправки та доповнення ставляться на голосування окремо. На голосування ставляться всі пропозиції і поправки, що не були відкликані. Тексти пропозиції чи поправки, що будуть ставитися на голосування, повинні оголошуватися; при цьому називається депутат, що ініціював внесення тексту. Якщо окрема думка депутата містить пропозиції щодо обговорюваного питання, головуючий на засіданні оголошує ці пропозиції і ставить їх також на голосування.
- У разі, коли дві або більше пропозицій, що стосуються одного й того ж питання, виключають одна одну (альтернативні пропозиції), Рада, якщо вона не прийме іншого рішення, проводить голосування пропозицій у порядку їх внесення і виявляє з них ту, яка є прийнятною для подальшого розгляду за її суттю. Результатом вибору однієї з таких пропозицій є відхилення інших і решта на голосування не ставиться.
- Головуючий на засіданні може поставити на голосування Ради питання про відмову ініціатору пропозиції чи поправки поставити на голосування запропонований ним текст, якщо текст сформульований нечітко або не стосується обговорюваного питання, суперечить раніше прийнятим рішенням, повторює по суті відхилений Радою текст. Процедурне рішення з цього приводу приймається Радою без обговорення.
- Після голосування всіх пропозицій та поправок проект рішення голосується в цілому.
- Після голосування по всіх пропозиціях та поправках, у випадку виникнення необхідності, Рада може прийняти рішення про направлення проекту рішення разом із ухваленими поправками на доопрацювання у відповідну постійну комісію (комісії).
- Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може переривати голосування. З початку процедури голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.
- Депутат голосує особисто шляхом підняття руки або за допомогою системи електронного голосування з фіксацією результатів голосування та відображенням на екранах у сесійній залі.
- Депутат має право на одержання лише одного бюлетеня для таємного голосування і зобов’язаний не передавати його іншим особам.
- Після закінчення голосування головуючий на засіданні оголошує його повні результати і прийняте рішення.
- Проект рішення або пропозиція, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими. За пропозицією головуючого, Секретаря Ради, депутата, що підтримана процедурним рішенням Ради, проект рішення, пропозиція, доповнення чи зауваження до проекту рішення можуть бути поставлені на повторне голосування. В разі неприйняття рішення після повторного голосування – проект рішення, пропозиція, доповнення чи поправка вважаються відхиленими.
- У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення, негайно проводиться переголосування без обговорення. У випадку наявності заперечень про таке повторне голосування, дане питання вирішується за процедурним рішенням Ради.
- Якщо результат голосування викликає обґрунтовані сумніви, Рада може прийняти процедурне рішення про переголосування.
Стаття 39. Рішення Ради
- На пленарних засіданнях Рада може приймати нормативно-правові, ненормативні та інші акти у формі:
- рішення Ради, прийнятого у межах її компетенції для досягнення певної цілі, що спричинює певні юридичні наслідки;
- доручення - рішення Ради, що стосується органу чи посадової особи Ради і містить зобов'язання або повноваження до одноразової дії;
- звернення - рішення Ради, зверненого до суб'єктів із закликом до певних дій та ініціатив;
- заяви - рішення Ради, що містить у собі виявлення позиції Ради з певних питань;
- процедурне рішення - рішення, прийняте Радою з процедурних питань.
- Рішення Ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради. Рішення Ради може прийматися без обговорення на пленарному засіданні, якщо жоден з депутатів не заперечує проти цього. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 18 депутатів або 17 депутатів і Міський голова. Депутат, що був відсутній під час голосування, не може подати свій голос після завершення голосування. Також депутат не має права відкликати свій голос після голосування.
- Не пізніше п’ятого дня з моменту прийняття Радою рішення Міський голова зобов’язаний підписати прийняте рішення або скористатись процедурою ветування (частина 4 статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні).
- Рішення Ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено Міським головою і внесено на повторний розгляд Ради (процедура ветування) із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Про зупинення прийнятого Радою рішення Міський голова виносить розпорядження, у якому визначаються мотиви зупинення, обґрунтування зауважень та дата проведення повторного розгляду зупиненого рішення. Таке розпорядження повинно бути оприлюднено на офіційному сайті Ради разом із зупиненим рішенням Ради. Для розгляду зупиненого Міським головою рішення Міським головою скликається позачергова сесія, яка повинна відбутись не пізніше 14 днів від моменту винесення Міським головою розпорядження про зупинення рішення Ради. Таке питання може бути розглянуто на черговій сесії, якщо дата проведення чергової сесії призначена не пізніше 14 днів із дня винесення Міським головою розпорядження про зупинення рішення Ради. Якщо Рада відхилила зауваження Міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу Ради, воно набирає чинності й Міський голова зобов’язаний підписати текст прийнятого рішення негайно.
- Рішення Ради з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України можуть бути визнані незаконними в судовому порядку. Рада не має права виносити рішення, що суперечать раніше прийнятим рішенням Ради індивідуальної дії, зокрема у випадку прийняття відмовного рішення Ради індивідуального характеру, відповідне питання може бути внесено на розгляд Ради після скасування попереднього відмовного рішення Ради в судовому порядку.
Стаття 40. Особливості розгляду питання порядку денного "Різне"
- Після розгляду основних питань порядку денного пленарного засідання Ради депутатам надається право виступити у "Різному", яке полягає у висловленні ними своїх думок, пропозицій, оголошень, заяв та позицій щодо роботи сесії, депутатської діяльності, роботи виконавчих органів Ради тощо.
- Якщо для розгляду питання, відпрацювання пропозицій щодо його вирішення або вживання відповідних заходів потрібен час, головуючий на пленарному засіданні дає протокольне доручення відповідній посадовій особі чи органу розглянути питання, вжити заходів і дати відповідь депутату індивідуально та у встановлений головуючим термін.
- Рішення з питань, обговорюваних у "Різному", не приймаються, голосування не проводиться.
Стаття 41. Окремі особливості підготовки та розгляду проекту бюджету
- З метою впорядкування та підвищення ефективності ухвалення рішень про бюджет Радою може бути прийнятий окремий Порядок розробки, підготовки, розгляду та ухвалення проектів рішень щодо бюджету міста на наступний рік, внесення до нього змін, а також ухвалення пов’язаних із бюджетним процесом рішень.
Стаття 42. Рішення Ради з процедурних питань
- Рада може прийняти рішення з процедурних питань (надалі - процедурне рішення), зазначених у цьому Регламенті, без підготовки у постійних комісіях та включення до порядку денного і таке, що не потребує окремого документального оформлення.
- Процедурне рішення приймається відразу після обговорення і заноситься до протоколу пленарного засідання Ради.
- Рішення з процедурних питань приймаються 1/3 присутніх на засіданні Ради депутатів, за винятком випадків, передбачених цим Регламентом.
- Рішення з процедурних питань приймаються після їх обговорення за скороченою процедурою або без обговорення у випадках, зазначених у Регламенті. Процедурними вважаються питання, що стосуються визначення способу розгляду питань на засіданні Ради, а також зазначені в Регламенті як процедурні. При виникненні сумніву чи запропоноване до розгляду питання є процедурним, Радою про це приймається процедурне рішення.
Стаття 43. Набрання чинності рішень Ради. Оприлюднення рішень Ради та результатів голосування.
- Рішення міської ради повинне мати погоджувальні підписи (візи). Рішення міської ради проходить візування в:
1.1. Секретаря Ради;
1.2. голів відповідних постійних комісій;
1.3. Заступника міського голови, відповідно до розподілу обов’язків;
1.4. керівника структурного підрозділу виконкому Ради чи інших посадових осіб, до компетенції яких належить дане питання.
1.5. автора проекту;
1.6. відділі з юридичної роботи;
1.7. секретаріаті.
1.8. головного спеціаліста (уповноваженого з антикорупційної діяльності).
- Рішення Ради нормативно-правового характеру та інші акти набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено пізніший строк введення цих рішень у дію. Усі, без винятку, рішення Ради опубліковуються на офіційному сайті Ради або в інший визначений у рішенні спосіб не пізніше 5-и робочих днів після їх прийняття. Окремі рішення Ради підлягають державній реєстрації в органах юстиції; такі акти набирають законної сили через 20 днів із дня їх державної реєстрації.
- У засобах масової інформації публікуються рішення Ради у випадку, якщо таке оприлюднення визначено самим рішенням Ради.
- Контроль за оприлюдненням, реєстрацією і виконанням рішень Ради здійснює Секретар Ради.
Стаття 44. Протокол, звукозапис пленарного засідання Ради
- Засідання Ради протоколюються і записується на цифрові носії секретаріатом Ради. У протоколі фіксуються:
- день, місце, початок і час закінчення засідання Ради, тривалість перерв;
- прізвище та ім'я головуючого на засіданні Ради та прізвища й імена присутніх депутатів (список присутніх на пленарному засіданні сесії Ради депутатів оформляється як додаток до протоколу);
- прізвища та імена присутніх на засіданні Ради запрошених членів територіальної громади та посадових осіб;
- питання порядку денного, винесені на розгляд (у вигляді окремого рішення), а також усі подання, питання і пропозиції та спосіб їх вирішення;
- перелік рішень та результати виборів посадових осіб Ради;
- зміни та доповнення до проектів рішень Ради (у вигляді додатків до протоколу), які враховуються при голосуванні;
- заяви щодо яких прозвучали вимоги про занесення їх до протоколу (як додатки до протоколу);
- рішення щодо дисциплінарного впливу та прізвища тих, до кого вони були вжиті;
- запити депутатів Ради та відповіді на них (як додатки до протоколу);
- повідомлення (як додатки до протоколу).
- Пленарне засідання Ради записується на цифрові носії та зберігається у секретаріаті Ради протягом всього терміну повноважень Ради.
РОЗДІЛ IV
Підготовка і розгляд проектів регуляторних актів міської ради
Стаття 45. Загальні правила
- Підготовка і розгляд проектів регуляторних актів міської ради здійснюється відповідно до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, що складається та затверджується радою щорічно, але не пізніше 15 грудня поточного року. План діяльності з підготовки регуляторних актів є складовою частиною плану роботи міської ради. Після затвердження плану роботи міської ради план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів публікується на офіційному сайті Ради.
- При підготовці проекту регуляторного акту, який не внесено до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, Рада вносить зміни до плану не пізніше десяти робочих днів з дня внесення проекту на розгляд, але не пізніше дня оприлюдненняцього проекту.
- Розробник регуляторного акта, відповідно до строку підготовки проекту, встановленого планом діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, подає постійній комісії з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту проект регуляторного акта разом з аналізом регуляторного впливу, непізніше, ніж за два місяці до засідання сесії міської ради. Постійна комісія з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту за наявності мотивованого подання депутата Ради, іншої постійної комісії Ради, може визначити експерта та доручити йому підготовку експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акта. У цьому разі аналіз регуляторного впливу не готується, а експертний висновок щодо регуляторного впливу готується відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
- Постійна комісія з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту протягом 3 робочих днів від дня надання документів залучає експерта (за потребою) для підготовки експертного висновку щодо регуляторного впливу внесеного проекту регуляторного акта. Строк підготовки експертного висновку встановлюється за домовленістю між постійною комісією та залученим експертом.
- На підставі аналізу регуляторного впливу, яким супроводжувався проект регуляторного акта при його внесенні на розгляд сесії Ради, а також експертного висновку щодо регуляторного впливу цього проекту, постійна комісія з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту протягом 5 робочих днів з дня отримання експертного висновку готує свої висновки про відповідність проекту регуляторного акта вимогам Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». У випадках, визначених цим Законом, такі висновки готуються на підставі експертного висновку щодо регуляторного впливу.
- У разі, якщо експертний висновок щодо регуляторного впливу не був наданий постійній комісії з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту протягом строку встановленого для його підготовки, висновки постійної комісії готуються на підставі аналізу регуляторного впливу, яким проект регуляторного акта супроводжувався при його внесенні, у триденний термін з дня закінчення терміну підготовки експертного висновку. Це правило не застосовується у випадках, передбачених частиною четвертою цієї статті Регламенту, у цьому разі постійна комісія з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту узгоджує з експертом продовження терміну підготовки експертного висновку. Постійна комісія з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту повідомляє розробника регуляторного акта про висновки щодо цього акта.
- У разі якщо постійна комісія з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту дійде висновку, що проект регуляторного акта відповідає вимогам Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» розробник регуляторного акту або за його поданням постійна комісія міської ради протягом 5 робочих днів з дня підготовки висновків оприлюднює одним зі способів, що передбачено ст. 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», проект регуляторного акта, аналіз регуляторного впливу (або експертний висновок) та встановлює строк протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції. Розробник регуляторного акта розглядає усі зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу, одержані протягом встановленого строку, повністю чи частково враховує одержані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє. Доопрацьовані проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу подаються розробником до постійної комісії з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту.
Стаття 46. Питання розгляду регуляторних актів
- Підготовлені висновки постійної комісії з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту, доопрацьовані проект регуляторного акта і аналіз регуляторного впливу протягом 3 робочих днів з дня надходження від розробника передаються для вивчення до постійної комісії міської ради, до сфери відання якої належить супроводження розгляду проекту регуляторного акта у Раді (відповідальна за підготовку проекту рішення постійна комісія), за винятком випадків, коли постійній комісії з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту є відповідальною за підготовку проекту рішення.
- При представленні на пленарному засіданні сесії Ради проекту регуляторного акта голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту доповідає про висновки цієї постійної комісії міської ради щодо відповідності проекту регуляторного акта вимогам Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
- Регуляторний акт не може бути прийнятий, якщо присутня хоча б одна з таких обставин:
- відсутній аналіз регуляторного впливу;
- проект регуляторного акту не був оприлюднений.
- Рішення з питань прийняття регуляторних актів приймаються за процедурою і в порядку визначеному для прийняття рішень Ради. Прийняті регуляторні акти підлягають оприлюдненню в порядку та спосіб визначений Регламентом.
РОЗДІЛ V.
ЕТИКА, ДИСЦИПІЛІНА ТА ЗАХОДИ ВПЛИВУ.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 47. Норми депутатської етики та дисципліна
- Депутат Ради, здійснюючи свої депутатські повноваження, повинен дотримуватися правил депутатської етики, в тому числі керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності; не допускати образливих висловлювань, не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників та інших посадових чи службових осіб, депутатських груп, фракцій, окремих депутатів Ради, громадян.
- Депутат несе персональну відповідальність за зміст своїх виступів, їх правдивість та етичність. У випадку визнання в судовому порядку дій депутата (в т.ч. проголошених ним заяв та виступів) такими, що порушують вимоги Конституції і законів України, такі дії депутата можуть стати підставою дострокового припинення його повноважень.
- Під час виконання депутатських повноважень, для міського голови і депутата є неприпустимим вживання образливих, неетичних, лайливих висловів по відношенню до громадян, окремих депутатів, депутатського корпусу в цілому, службовців місцевого самоврядування, тощо. Неприпустимими є критика депутата щодо його вибору при голосуванні з окремого питання, зловживання та спекуляції при коментуванні прийнятих чи відхилених Радою рішень.
- Під час пленарного засідання міський голова, депутати, а також запрошені особи, присутні на засіданні члени територіальної громади міста та представники засобів масової інформації не повинні заважити виступаючим і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйняттю виступу, здійсненню голосування, підбиття його підсумків (вигуками, оплесками, вставанням, телефонними дзвінками тощо).
- Міський голова, депутати, інші присутні на пленарному засіданні Ради особи зобов’язані дотримуватись вимог даного Регламенту.
- Депутат Ради зобов’язаний вживати всі можливі заходи щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів. Порядок врегулювання конфлікту інтересів визначається Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про запобігання корупції».
- За порушення вимог даного Регламенту до порушника можуть застосовуватись наступні заходи впливу:
7.1. Позбавлення права виступу до закінчення пленарного засідання;
7.2. Видалення з зали пленарного засідання (зали роботи комісії) до закінчення засідання.
- У разі грубого порушення дисципліни або перешкод у проведенні засідання головуючий на засіданні може оголосити перерву або закрити засідання.
Стаття 48. Повнота та дійсність Регламенту
- Регламент Ради затверджується на пленарному засіданні Ради більшістю голосів від загального складу депутатів Ради.
- Цей Регламент регулює діяльність Ради та припиняє свою чинність з моменту ухвалення регламенту міською радою наступного скликання.
- Контроль за дотриманням Регламенту покладається на Міського голову, Секретаря Ради, постійну комісію з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, законності та правопорядку. Під час пленарного засідання Ради контроль за дотриманням Регламенту покладається на головуючого на пленарному засіданні.
- Зміни та доповнення до Регламенту можуть бути внесені на пленарному засіданні Ради у порядку, передбаченому цим Регламентом та діючим законодавством.
- У випадку виявлення суперечності між рішенням Ради і цим Регламентом застосовуються положення Регламенту. Спори про дійсність положень Регламенту заборонені, окрім судового оскарження його окремих положень.
Стаття 49. Проведення пленарних засідань в режимі відеоконференції та/або аудіоконференції
- У разі потреби (у випадку встановлення карантину та інших форс-мажорних обставин) пленарні засідання (крім питань, що потребують таємного голосування) можуть проводитися в режимі відеоконференції або аудіоконференції, або одночасно в режимі відеоконференції та аудіоконференції (далі – дистанційне засідання). Організаційні та інші необхідні заходи для забезпечення проведення пленарного засідання в режимі дистанційного засідання здійснюються секретаріатом міської ради та у разі потреби відділом внутрішньої політики та інформації в залі засідань міської ради за адресою: (м. Острог, просп. Незалежності, 14) або в приміщенні, в якому відбуваються засідання постійних комісій міської ради (м. Острог, вул. Героїв Майдану, 2), або в іншому визначеному місці.
- Місце проведення пленарного засідання Острозької міської ради в режимі дистанційного засідання визначається міським головою або особою, яка здійснює його повноваження відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Місце проведення пленарного засідання – це місце, де перебуває головуючий та здійснюється організаційно-технічне забезпечення проведення пленарного засідання сесії в дистанційному режимі.
- Під час проведення пленарного засідання сесії міської ради в режимі дистанційного засідання в місці проведення разом з головуючим можуть перебувати лише керівництво міської ради, доповідачі, члени лічильної комісії, депутати, посадові особи виконавчого комітету, секретаріат міської ради.
- Інші депутати Острозької міської ради, які не мають змоги особисто перебувати в сесійній залі або місці проведення пленарного засідання міської ради, беруть участь у пленарному засіданні в режимі дистанційного засідання.
- Запис дистанційного засідання пленарного засідання сесії є невід’ємною частиною протоколу пленарного засідання сесії.
- У випадку проведення пленарного засідання сесії в режимі аудіоконференції депутат міської ради бере участь в аудіоконференції через ті засоби зв’язку (номер мобільного або стаціонарного телефону тощо), інформація щодо яких була ним надана до секретаріату ради. У випадку їх зміни депутат міської ради зобов’язаний невідкладно надати до секретаріату ради оновлену інформацію щодо засобів зв’язку, через які депутат братиме участь в аудіоконференції.
Стаття 50. Доведення до відома депутатів і населення Острозької міської територіальної громади рішення про проведення сесії міської ради в режимі дистанційного засідання.
- Рішення про дистанційне засідання доводиться до відома депутатів міської ради і населення громади, як правило, не пізніш як за день до його початку із зазначенням порядку денного та, за можливості, порядку відкритого доступу до трансляції дистанційного засідання Острозької міської ради. Рішення про дистанційне засідання розміщується на офіційному вебсайті міської ради з одночасним направленням цієї інформації та проєктів рішень на особисті електронні адреси, що були надані депутатами секретаріату ради.
- Рішення про проведення дистанційного засідання разом з порядком денним та відповідними матеріалами можуть доводитись до відома депутатів міської ради в інший спосіб.
Стаття 51. Формування проєкту порядку денного засідання сесії міської ради, які проводяться в режимі дистанційного засідання
- Проект порядку денного дистанційного засідання формується головою міської ради або особою, яка здійснює його повноваження.
- До порядку денного дистанційного засідання можуть включатися виключно питання невідкладного внесення змін до місцевого бюджету, інші питання щодо невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій або якнайшвидшої ліквідації особливо тяжких надзвичайних ситуацій, спричинених спалахами, епідеміями, пандеміями, воєнним станом, чи реалізації повноважень, пов’язаних з такими обставинами; процедурні питання.
- Після закінчення обговорення порядку денного головуючий на засіданні оголошує про перехід до голосування в режимі дистанційного засідання та про його початок.
Стаття 52. Особливості проведення голосування в режимі дистанційного засідання
- Відкрите поіменне голосування в режимі дистанційного засідання проводиться особисто кожним депутатом міської ради шляхом озвучення своєї позиції («за», «проти», «утримався», «не голосував») і фіксації лічильною комісією результату цього голосування, що долучається до протоколу сесії.
Стаття 53. Попередня реєстрації депутатів в режимі дистанційного засідання
- Перед відкриттям пленарного засідання сесії міської ради в режимі дистанційного засідання секретаріатом ради проводиться реєстрація депутатів міської ради, які в режимі дистанційного засідання мають брати участь у пленарному засіданні. Під час реєстрації депутат міської ради називає працівнику секретаріату своє прізвище, ім’я, по батькові та номер посвідчення депутата. Головуючий повідомляє про результати реєстрації депутатів міської ради.
- Головуючий відкриває пленарне засідання сесії в режимі дистанційного засідання у разі, якщо для участі в ньому за інформацією, наданою секретаріатом ради, зареєструвались більшість депутатів міської ради від загального складу ради.
Стаття 54. Прийняття рішення в режимі дистанційного засідання
- Голосування депутатів міської ради на пленарному засіданні сесії в режимі дистанційного засідання (в тому числі тих депутатів міської ради, які приєднались до участі у ньому після його відкриття) відбувається наступним чином:
1) головуючий називає прізвище, ім’я та по батькові депутата міської ради в алфавітному порядку і при можливості зображення цього депутата виводиться на інформаційне табло в приміщенні, в якому відбувається таке засідання (далі – інформаційне табло);
2) депутат міської ради після оголошення головуючим його прізвища, ім’я та по батькові, в режимі дистанційного засідання називає своє прізвище, ім’я, по батькові, після чого особисто здійснює голосування шляхом озвучення позиції «за», «проти», «утримався» або «не голосував». Тривалість часу голосування кожного з депутатів міської ради становить, як правило, не більше 15 секунд. У разі необхідності тривалість часу голосування може бути збільшена головуючим. У випадку відсутності у депутата міської ради пропозицій, поправок та заперечень до проєкту або проєктів рішень міської ради він має право здійснити одночасно голосування за декілька питань порядку денного, про що депутат попереджає головуючого перед проведенням голосування;
3) після кожного голосування депутата міської ради лічильна комісія письмово фіксує особисте волевиявлення депутата міської ради, що долучається до протоколу сесії.
- У разі, якщо з технічних причин депутат міської ради не зміг проголосувати, такому депутату міської ради повторно надається можливість проголосувати після завершення голосування усіма депутатами міської ради, які беруть участь у сесії.
- Після завершення голосування усіма депутатами міської ради, які беруть участь у пленарному засіданні сесії міської ради в режимі дистанційного засідання, головуючий оголошує про результати голосування за рішення, прийняте Острозькою міською радою.
Стаття 55. Деякі питання проведення сесії та прийняття рішення в режимі аудіоконференції.
- У випадку проведення сесії міської ради в режимі аудіоконференції, розгляд питань порядку денного сесії та голосування депутатів міської ради на пленарному засіданні сесії в такому режимі (в тому числі тих депутатів міської ради, які приєднались до участі у ньому після його відкриття) відбувається шляхом з’ясування секретаріатом сесії волевиявлення депутатів міської ради за допомогою засобів телефонного зв’язку наступним чином:
1) працівники секретаріату ради за допомогою засобів телефонного зв’язку телефонують на мобільні або стаціонарні телефонні номери депутатів міської ради, які були надані депутатами до секретаріату ради;
2) під час телефонної розмови (яка за можливості записується) та за присутності лічильної комісії і головуючого на сесії, працівники секретаріату ради письмово фіксують волевиявлення депутата (позицію) «за», «проти», «утримався» або «не голосував» щодо питання або окремих питань порядку денного сесії, що долучається до протоколу сесії;
3) після завершення голосування усіма зареєстрованими на сесії міської ради депутатами, лічильна комісія узагальнює інформацію, надану секретаріатом ради, для встановлення результатів голосування, що оформлюється відповідними протоколом, який підписують члени лічильної комісії та який долучається до протоколу сесії;
4) результати голосування щодо питань порядку денного сесії після їх узагальнення лічильною комісією шляхом підписання відповідного протоколу доводяться до відома депутатів.
- У разі, якщо з технічних причин депутат міської ради не зміг проголосувати, такому депутату міської ради повторно надається можливість проголосувати після завершення голосування усіма депутатами міської ради, які беруть участь у сесії.
- За наявності у депутатів міської ради пропозицій та поправок до порядку денного сесії та/або до проєктів рішень міської ради – вони подаються в термін не пізніше ніж за три години до початку пленарного засідання сесії міської ради до секретаріату ради відповідними засобами зв’язку (мобільний, стаціонарний телефонний зв’язок, електронна пошта, тощо) для їх доведення до відома інших депутатів, а також з метою визначення волевиявлення депутатів щодо наданих пропозицій та поправок до порядку денного сесії та/або до проєктів рішень міської ради на пленарному засіданні сесії.
Стаття 56. Слово для виступу та внесення депутатом пропозицій та поправок до проєктів рішень в режимі дистанційного засідання
- Головуючий на пленарному засіданні сесії в режимі дистанційного засідання надає депутату слово для виступу, у тому числі для озвучення пропозицій та поправок до проєктів рішень, лише у разі запису депутата для виступу шляхом усного повідомлення про це головуючого депутатом міської ради, а також прийняття проєкту рішення з питання порядку денного сесії за основу.
- Пропозиції, додаткові пункти до проєктів рішень, що вносяться на голосування в режимі дистанційного засідання, мають бути озвучені їх ініціатором у такій редакції, щоб вона давала однозначне розуміння того, за що мають голосувати депутати.
- Обговорення і проведення голосування з різних питань, пропозицій та поправок проводиться таким чином, щоб з'ясувати дійсне волевиявлення більшості депутатів щодо них.
Стаття 57. Проведення засідань постійних депутатських комісій в режимі дистанційного засідання
- Засідання постійних депутатських комісій можуть проводитися в режимі дистанційного засідання в порядку, передбаченому розділом VІ Регламенту Острозької міської ради для проведення пленарних засідань сесії міської ради у дистанційному режимі.
- Запис дистанційного засідання постійної депутатської комісії є невід’ємною частиною протоколу засідання постійної депутатської комісії.».
Секретар міської ради Тарас ХМАРУК